Most Viewed

Kategorie

Co chcesz osiągnąć?

Chcesz coś zmienić w swoim życiu i zabierasz się do napisania planu, to bardzo dobrze, ponieważ zmiany sprzyjają rozwojowi! Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak stworzyć plan rozwoju? Na chwilę obecną po wpisaniu frazy „jak stworzyć plan rozwoju” w wyszukiwarce Google, otrzymamy 7 110 000 wyników. Znam bardzo wiele osób, które w ten sposób zabierają się do sporządzenia planu i nie ma w tym nic dziwnego, że około 98% ludzi nie odnosi sukcesu. Ciężko jest napisać dobry plan, gdy nie ma się celu! Dlatego w pierwszej kolejności należy określić co chcemy osiągnąć. Jeśli naszą pracę rozpoczniemy od planowania, to w większości przypadków jesteśmy skazani na niepowodzenie. Analogicznie można to porównać do lekarza, który chce wyleczyć pacjenta i zabiera się za wypisywanie recepty bez określenia przyczyn choroby.

Moim głównym celem jest…

Wiemy już od czego nie powinniśmy rozpoczynać prac związanych z rozwojem osobistym. Planowanie powinniśmy rozpocząć od analizy naszej obecnej sytuacji, która pomoże nam w określeniu naszego głównego celu. Na pozór wydaje się to bardzo proste zadanie. Część osób powie: „moim celem jest być bogatym”. Fantastycznie! Praca wykonana, cel określony, można rozpocząć planowanie. Nic bardziej mylnego, bo co oznacza bycie bogatym? Na przykład osoba uznawana za bogatą w Polsce może okazać się jedną z najbiedniejszych na przyjęciu rosyjskich oligarchów. Oczywiście jeśli zakładamy, że przez bogactwo rozumiemy posiadane dóbr materialnych.  Nasz cel powinien być gigantyczny, trudno osiągalny, a przede wszystkim bardzo osobisty.  Ostatnia cecha jest szczególnie ważna, bo chyba nie ma nic gorszego niż osiągniecie celu, który zadowoli osoby z naszego otoczenie, a nie nas samych.

Przykładem gigantycznego celu może być chęć osiągniecia statusu najlepszego sportowca w Polsce. Przyznacie, że jest to cel bardzo ambitny, a nawet z pozoru niemożliwy do osiągniecia, ale taki właśnie ma być. Nawet jeśli cel nie zostanie zrealizowany w 100%, to satysfakcję przyniesie nam jego częściowa realizacja oraz droga jaką przebyliśmy. Dziś rozumiem, że droga jest równie ważna jak cel naszej podroży. Zostaw mi proszę informacje co o tym sadzisz w komentarzu. Nie ma chyba nic gorszego niż żal, że nigdy nie odważyliśmy się rozpocząć drogi do sukcesu. W wielu badaniach na temat ludzi u schyłku swojego życia, pojawia się informacja, iż ludzie najczęściej żałują rzeczy, których nigdy nie zrobili. To od nas zależy, czy zdecydujemy się na wprowadzenie zmian w naszym życiu.

 

Jak określić cel gigant?

To chyba najtrudniejsze zadanie jakie stoi w dzisiejszych czasach przed większością z nas. Moim zdaniem jest to temat tak obszerny, że z pewnością zasługuje na osobny wpis. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat określania celu głównego, Przeczytaj [link] „#1 Początek” Śmiało można powiedzieć, iż jest to problem tak stary, jak nasza cywilizacja. Bardzo często staram się poruszać ten temat w rozmowach z rożnymi ludźmi. Część z nich odpowiada, że określenie ich celu głównego było swego rodzaju objawieniem, czymś co pojawiło się w najmniej oczekiwanym momencie. Dla innych był to proces rozłożony w czasie, przypominało to obserwowanie zboża od momentu siewu aż do zbioru. Jedno jest pewne określenie celu gigant jest bardzo trudnym zadaniem. Dla większości byłoby to niemożliwe, gdyby nie nabyte doświadczenie życiowe, prawie zawsze składające się z sukcesów i porażek.

Arnold Schwarzenegger w wielu wywiadach przyznaje, że chwila, w której podjął ostateczną decyzję, aby rozpocząć swoją przygodę z kulturystyką, był to moment, w którym spojrzał na gwiazdę kulturystyki na okładce znanego czasopisma. Ten impuls spowodował początek niesamowitej drogi, jaką kroczy – aktor, były gubernator oraz zwolennik odnawialnych źródeł energii.

Dr Demartini, sugeruje, aby spojrzeć na nasze życie z dość dużego dystansu. Warto jest się zastanowić nad tym, co sprawia nam przyjemność, jak lubimy spędzać czas wolny, czy też sprawdzić jakie książki najchętniej czytamy. Taka analiza pomoże nam określić nasze zainteresowania, a w konsekwencji określenie naszego celu głównego. Łączy się to z powiedzeniem:

 „zacznij robić to co kochasz, a już nigdy nie przepracujesz ani jednego dnia w swoim życiu”.

W moim przypadku jest to: promowanie wiedzy na temat rozwoju osobistego oraz gotowanie, jeszcze nie wiem w jaki sposób mogę połączyć te dwie pasje. Czasem bywa tak, że sprawy bieżące pochłaniają cały nasz czas i pewnego dnia zdajemy sobie sprawę, że nigdy nie mieliśmy czasu na wyrobienie sobie własnych zainteresowań, dokładnie tak było w moim przypadku. Zmiana naszych nawyków będzie bardzo wskazana. Mi bardzo pomogło przebywanie w nowych miejscach i poznawanie nowych ludzi. Tak naprawdę, jakakolwiek inna nowa forma spędzania czasu wolnego jest tutaj pomocna.

Dlaczego warto jest mieć więcej niż jeden cel?

Nasz cel główny powinien zostać uzupełniony celami mniejszymi. Realizacja naszego celu głównego może zająć nam cale życie. Im bardziej ambitny jest nasz cel, tym większe istnieje ryzyko, iż nie uda nam się go w wypełni zrealizować. Ponadto brak widocznych rezultatów może wpłynąć niekorzystnie na naszą determinacje w osiągnieciu tego celu. Dlatego warto jest mieć cele mniejsze. W moim planie rozwoju po za celem głównym można znaleźć mniejsze cele powiązane z rożnymi aspektami mojego życia, takie jak rodzina, zdrowie, finanse czy też odkrywanie nowych pasji. Na ten rok szykuje wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Mniejsze cele najczęściej są łatwiejsze do ociągnięcia, mają korzystny wpływ na nasze samopoczucie, a zrealizowany cel będzie świetną okazją do świętowania lub pretekstem do zakupu jakiegoś wymarzonego gadżetu. Dodatkową korzyścią z posiadania kilku celów, jest konieczność szerszego spojrzenia na swoje życie. Często, gdy ograniczamy się do jednego celu, najczęściej jest to cel zawodowy, nie podejmujemy nawet próby analizy innych aspektów naszego życia. A może się okazać, iż pewne obszary naszego życia wymagają natychmiastowej poprawy. Przykładem może być osoba, która skupiła się na rozwoju zawodowym, zaniedbując przez to obowiązki rodzinne.

 

Organizacja to klucz do realizacji celów.

Udało się! Mamy określony cel główny oraz inne mniejsze cele. Należałoby przystąpić do ich realizacji. Jest kilka możliwości zarządzania naszymi celami. Można spisać wszystkie cele, zaczynając od najważniejszego lub podzielić nasze cele na kategorie. Przy planowaniu realizacji zadań należy zastanowić się nad naszą obecną sytuacją. Zagadnienia związane z planowaniem realizacji naszych celów będą opisane w jednym z następnych wpisów, ale już dziś warto jest przemyśleć kilka rzeczy. Zastanów się nad swoją sytuacją materialną, posiadanymi zobowiązaniami, czy też stanem swojego zdrowia.

Ciekawym ćwiczeniem jest spisanie wszystkich naszych celów na jednej kartce, następnie wybrać z listy te, które chcemy zrealizować w następnych 10-ciu latach, później wybrać z nowo powstałej listy cele do realizacji w następnych dwóch latach. Z mniejszej listy wybrać cele do realizacji w następnych 12-tu miesiącach oraz cele na następny miesiąc. W ćwiczeniu zakładamy, że dany okres to czas jaki pozostał nam na ziemi, takie podejście mobilizuje do wybierania naszych najistotniejszych celów.

Dziękuję Ci bardzo za Twój czas, który poświeciłeś/poświęciłaś na przeczytanie tego wpisu. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach oraz niepublikowane materiały zapisz się do Newslettera. Napisz w komentarzu jakie jest Twoje podejście do określania celów oraz planowania rozwoju.