Most Viewed

Kategorie

Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Czyli jak dochód pasywny pomoże Ci przejść na wcześniejszą emeryturę.

Warren Buffett powiedział, „Jeśli nie znajdziesz sposobu na zarabianie pieniędzy, gdy śpisz, będziesz pracować aż do śmierci”

W dzisiejszych czasach bogactwo jest co raz mniej postrzegane przez pryzmat luksusowych dóbr, takich jak drogie domy, samochody itp. Dziś co raz częściej mówi się o bogactwie w kontekście wolności finansowej. Jednym z bardziej energetyzujących haseł jest dochód pasywny. Z tego artykułu dowiesz się jak wypracować dochód pasywny, za pośrednictwem pożyczek społecznościowych, czyli peer to peer lending.

Czym jest dochód pasywny? Dochód pasywny to dochód, który wymaga minimalnej ilości naszej pracy. Przykłady dochodu pasywnego obejmują dochód z wynajmu i wszelkie działania biznesowe (giełda, pożyczki społecznościowe, marketing afiliacyjny itp.), w których osoba zarabiająca nie uczestniczy materialnie lub uczestniczy w nieznacznym stopniu.

Dziś chciałbym opowiedzieć o pożyczkach społecznościowych. W Polsce jest to jeszcze rynek bardzo niszowy, dlatego warto jest się zastanowić nad wykorzystaniem pożyczek społecznościowych przy wypracowywaniu dochodu pasywnego. Średnio w zależności od platformy inwestycyjnej możemy uzyskać roczny zwrot z inwestycji na poziomie 12%. Myślę, że jest to bardzo dobry wynik w porównaniu do innych instrumentów inwestycyjnych takich jak lokaty czy depozyty bankowe. Oczywiście, trzeba liczyć się ze stratą. Ryzyko można zminimalizować poprzez inwestowanie w pożyczki z gwarancją wykupu. Innymi słowy, jeśli pożyczka nie zostanie spłacona otrzymamy zwrot wpłaconego kapitału. Jeśli chodzi o rynek pożyczek społecznościowych to jest on bardzo dynamiczny. Regularnie powstają nowe platformy. Z uwagi na niski poziom regulacji tego typu instytucji, warto polegać na tych sprawdzonych, które są na rynku od pewnego czasu.

Mintos

Jednym z moich faworytów jest największa platforma pożyczek społecznościowych – Mintos. Już niedługo ta platforma zostanie regulowana przez FCMC (Financial and Capital Markets Commission), co powinno przyczynić się do bezpieczniejszego inwestowania. Mój prognozowany zysk na tej platformie za ostatnie 12 miesięcy wynosi 11.65 %. Szczerze przyznam, iż w pełni ten wynik mnie satysfakcjonuje, ponieważ przewyższa wyniki większości produktów o podobnym stopniu ryzyka.

Co przekonało mnie do wybrania tej platformy? Ogromna ilość pożyczek z opcją gwarancją wykupu. Jeżeli pożyczka z gwarancją wykupu jest opóźniona o więcej niż 60 dni, pożyczka jest automatycznie wykupywana przez firmę pożyczkową od inwestora po wartości nominalnej niespłaconego kapitału, powiększonej o naliczone odsetki. Dodatkowo możliwość inwestowania w rożnego rodzaju pożyczki, takie jak pożyczka na zakup nieruchomości, samochodu oraz wiele innych. Minimalna kwota inwestycji to 10.00 euro. Każdego dnia otrzymasz maila z wynikami Twojego portfela, co bardzo ułatwi monitorowanie inwestycji. Aby rozpocząć inwestowanie, kliknij na link.

Evoestate

Evoestate to platforma przeznaczona dla osób chcących inwestować w europejskie rynki nieruchomości, które w ostatnich czasach przeżywają absolutny rozkwit i to nie tylko w Polsce. Aby rozpocząć swoją przygodę potrzeba 50.00 euro. Do wyboru mamy możliwość inwestycji w wynajem (rent), oprocentowane pożyczki (interest) oraz pożyczki kapitałowe (equity loans). Aktualnie, średni zwrot z inwestycji oscyluje powyżej 10%. Rynek nieruchomości z zasady nie jest zbyt płynnym rynkiem, ponieważ spieniężenie inwestycji wymaga czasu. Evoestate umożliwia inwestowanie w nieruchomości oraz daje możliwość łatwego sprzedania swoich aktywów. Po założeniu konta, otrzymasz dostęp do szesnastu najpopularniejszych platform w Europie. Jeśli to ta platforma spełnia Twoje oczekiwania, przejdź do strony, aby rozpocząć inwestowanie.

Reinwest24

Reinwest24 podobnie jak poprzednia platforma skupia się na projektach związanych z nieruchomościami. Szacowany roczny zysk z inwestycji wynosi do 14% (zysk + wzrost kapitału). Inwestujesz w konkretne projekty, które różnią się od siebie stopniem ryzyka, oprocentowaniem oraz cechami indywidualnymi dla danej nieruchomości takimi jak: lokalizacja, stopień zaawansowania budowy itp. Poniższy graf przedstawia model inwestycyjny. Sprawdź aktualną listę inwestycji na stronie Reinwest24.

 

Uwaga!!!

Niezależnie od platformy wymagany będzie proces rejestracji, polegający na uwierzytelnieniu swoich danych. Procesy wyglądają bardzo podobnie, na wszystkich stronach, wypełniamy formularz z danymi osobowymi, przesyłamy lub pokazujemy do kamery dokument tożsamości oraz potwierdzenie podanego adresu. Następnie przelewamy środki na dedykowane dla nas konto, a następnie wybieramy projekt w jaki chcemy zainwestować.

Inwestować możesz manualnie wybierając konkretne projekty w jakie chcesz zainwestować. Alternatywnie możesz ustawić automatyczny system inwestycji w oparciu o swoje preferencje.  Najczęściej inwestor obliguje się do miesięcznych regularnych wpłat, które są na bieżąco inwestowane. Niezależnie czy zdecydujemy się na manualny lub automatyczny system inwestowania, raz zainwestowane środki nie wymagają naszego czasu. Osobiście, loguje się do platform tuż po przekazaniu środków na nowe inwestycje w celu ich alokacji oraz raz do roku, aby ocenić efektywność mojego portfela. Tego typu inwestycje w złażeniu są inwestycjami długofalowymi i raczej nie uczynią Cię bogatym z dnia na dzień. Wystrzegam się „szybkich” patentów na pomnożenie swoich oszczędności, ponieważ nie spotkałem się z takim produktem, który nie byłby oszustwem.

Pamiętaj, iż każda inwestycja niesie za sobą ryzyko utraty części lub całego kapitału. Dlatego zachęcam Cię do skorzystania z pomocy doradcy inwestycyjnego, a także do poszerzania swojej wiedzy na temat różnych instrumentów finansowych. Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Czekam na informacje w komentarzach, która platforma przypadła Tobie najbardziej do gustu, a być może w celu dywersyfikacji ryzyka zdecydowałeś się na inwestycję na wszystkich platformach?