Most Viewed

Kategorie

Dlaczego boimy się porzucić pracę na etacie?

Bardzo często zdarza mi się słyszeć od różnych ludzi, odszedłbym z pracy, ale… i tu pojawia się cała masa wymówek. To nie jest dobry czas, mam rodzinę na utrzymaniu i tak dalej… Większość lęków można podsumować w kilku punktach, ale o tym za chwile. Na wstępie, chciałbym zaznaczyć, iż większość zmian, które wprowadzimy w nasze życie można cofnąć. Nawet jeśli nie uda ci się odnieść sukcesu, to takie doświadczanie będzie bardzo ciekawym i wartościowym przeżyciem. Mamy cztery najczęściej powtarzające się lęki.

 

 

  1. Brak środków do życia.Finanse są istotnym elementem życia, a systematyczny dochód daje nam poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Powodem, dla którego chcemy odejść z pracy jest porzucenie etatu, a nie zaprzestanie wykonywania jakichkolwiek czynności. Odchodzimy z pracy, ponieważ naszym celem jest stworzenie alternatywnego źródła dochodu. W okresie przejściowym, może wydarzyć się sytuacja, w której będziesz musiał wykazać się elastycznym podejściem do wydawania pieniędzy. Jeśli posiadasz karnet na siłownie, na której ostatnim razem byleś w styczniu, to warto zastanowić się nad wyeliminowaniem tego wydatku. Odejście z pracy nie musi być spontaniczną decyzją, a nawet nie powinno. Do takiego kroku należy się przygotować, aby uniknąć stresujących momentów związanych z brakiem comiesięcznego wynagrodzenia.

 

  1. Brak możliwości powrotu.To jeden z najczęściej wymienianych powodów, z powodu którego boimy się odejść z pracy, nic bardziej mylnego. Nie ma nigdzie napisane, że odchodząc z pracy trzeba trzaskać dziwami, przez które prześlemy kilka soczystych epitetów pod adresem naszego szefa. Zachęcam cię do nieco łagodniejszej transformacji. Jeśli podjąłeś decyzję o odejściu z pracy, warto jest ją zaplanować ze swoim przełożonym, jeśli jest taka możliwość. Pomoc w szkoleniu nowego pracownika, czy zamknięcie wszystkich możliwych spraw, to tylko niektóre zachowania, którymi powinniśmy się wykazać podczas opuszczania naszego miejsca pracy. Takie działania pozwolą nam na zachowanie twarzy, dzięki temu w razie niepowodzenia, drzwi do firmy pozostaną otwarte.

 

  1. Brak ubezpieczenia społecznego oraz innych benefitów oferowanych przy umowie o pracę.To kolejny mit związany z odejściem z pracy. Na brak świadczeń mamy kilka rozwiązań. Jak już mówiłem wcześniej do odejścia z pracy należy się przygotować. Jeśli jesteś jeszcze zatrudniony i przysługują ci wszystkie świadczenia, to należy z nich skorzystać. Poproś lekarza pierwszego kontaktu o zestaw badań kontrolnych rekomendowanych dla twojej grupy wiekowej, dzięki temu będziesz miał mniejsze prawdopodobieństwo przykrej niespodzianki, tuż po rezygnacji z pracy. Jeśli jesteś w związku małżeńskim, to możesz zostać „podpięty” do ubezpieczenia swojego partnera lub partnerki. Alternatywnie, możesz skorzystać z wykupienia prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, a jego niski koszt może cię mile zaskoczyć.

 

  1. Przerwa w życiorysie.Wiele osób obawia się, że przerwa w zatrudnieniu wpłynie negatywnie na poszukiwanie pracy, jeśli zajdzie się taka potrzeba. Po pierwsze, nie po to zdecydowałeś się na ten krok, aby zaraz wracać do pracy na etacie. Po drugie, nie zamierzasz marnować tego czasu, twoim celem jest przeprojektowanie twojego stylu życia, aby było ono ciekawsze i pełniejsze. Jeśli w tym czasie zdecydujesz się na podróżowanie, to zdobyte doświadczenie będzie bardzo ciekawym tematem podczas twojej rozmowy rekrutacyjnej, a twoje CV będzie wyróżniało się w tłumie.

 

  1. Co ludzie powiedzą. Bardzo często zdarza nam się nie podejmować działań, czy też decyzji, ponieważ obawiamy się opinii innych ludzi. Według badań statystycznych większość ludzi nie odniesie sukcesu. Dlatego warto zastanowić się, czy aby na pewno wato jest słuchać opinii ludzi? Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojej obecnej sytuacji, to brak działań nic nie zmieni, a wręcz przeciwnie będzie jeszcze gorzej. Jeśli żyjesz poniżej swoich standardów, to musisz podjąć decyzję o wprowadzeniu zmian, albo zaakceptować niższy standard, wybór jest oczywisty.

Trzy pytań kontrolne:

  1. Gdybym dziś stracił pracę, co bym zrobił, aby zachować dobrą kondycje finansową?
  2. Co zmieni się w moim życiu, jeśli zdecyduję się na pozostanie na aktualnej pozycji?
  3. Czy jeśli dziś nie odczuwam satysfakcji z pracy, czy może się to zmienić w przyszłości?

 

Jeśli twoja poduszka finansowa pozwoli ci utrzymać się bez pracy przez co najmniej sześć miesięcy. Jeśli w twojej firmie nie czeka cię nic nowego, a twoja obecna praca nie daje ci satysfakcji, to niekoniecznie musisz decydować się na własną działalność gospodarczą, ale na pewno powinieneś rozważyć swoje opcje. Strach przed odejściem z cieplej posady może być frustrujący, ale nie bardziej niż pozostawanie w pracy, której się nienawidzi. A co ciebie powstrzymuje przed porzuceniem pracy na etacie? A może już to zrobiłeś? Czekam na twoje opinie w komentarzu.