Most Viewed

Kategorie

CoachWise Essentials – czy warto?

Essentials jest pierwszym szkoleniem, które trzeba ukończyć na drodze do certyfikacji ICF (International Coach Federation), jeśli chcemy skorzystać z usług CoachWise. Jeśli nie planujesz dalszego rozwoju w tym kierunku, a jedynie chcesz dowiedzieć się więcej na temat coachingu to szkolenie jest również dla ciebie.

Organizator kursu zapewnia wyżywienie. Przez cały okres szkolenia mamy możliwość skorzystania napojów zimnych, jaki i gorących oraz kilku przekąsek, takich jak ciastka czy owoce. W cenie szkolenia mamy również lunch z uwzględnieniem opcji wegetariańskiej. Nie wiem czy dla ciebie wyżywienie jest istotne, ale dla mnie na pewno, ponieważ dzięki temu nie muszę martwić się o jedzenie i łatwiej jest mi się skupić na zawartości kursu. 🙂

Uczestnicy szkolenia

Szkolenie skierowane jest do managerów, liderów, pracowników działu HR oraz wszystkich osób zainteresowanych coachingiem. Grupy nie przekraczają piętnastu osób, a podczas mojego szkolenia było 12 lub 13 osób. Nie wiem, czy tak jest na każdym kursie, ale bardzo podobała mi się różnorodność uczestników szkolenia. Było kilka osób z bardzo dużych i znanych firm, ale było też sporo osób z mniejszych organizacji nie przekraczających 400 pracowników. Wśród nich znajdowały się osoby na wysokich stanowiskach, głównie ze środowiska HR. Większość uczestników, z którymi miałem okazję rozmawiać miała bardzo interesujące doświadczenie zawodowe. Znaczna część mieszka w aglomeracji warszawskiej, choć było też kilka osób z tak odległych województw, takich jak dolnośląskie czy zachodniopomorskie. Jak wynika z rozmów przeprowadzonych z uczestnikami szkolenia, tylko niektórzy deklarują chęć dalszego rozwoju w kierunku coachingu. Dla większości kurs ma zadanie wyposażyć ich w nowe umiejętności ułatwiające ich obecna pracę.

Trenerzy

Firma CoachWise współpracuje z wieloma trenerami. Podczas mojego szkolenia miałem okazje poznać dwóch fantastycznych trenerów, Jagodę oraz Dawida. Przy grupie nie przekraczającej 15 osób, taka obsada w zupełności wystarczała. Oboje prezentowali różne style nauczania, dzięki temu trening był jeszcze pełniejszy. Dla mnie najistotniejszą informacją był fakt, iż trenerzy na co dzień zajmują się coachingiem, prowadzą sesje z klientami oraz trenują innych coachów, a rozwój osobisty jest ich pasją, co dało się zauważać na każdym etapie szkolenia. Zarówno podczas szkolenia, jaki i podczas przerw bardzo chętnie odpowiadali na wszystkie pytania, których było naprawdę sporo. Energia coachów zapewniała zmienną dynamikę szkolenia dzięki czemu, każdy dzień szkolenia był bardzo intensywny i chyba nikt nie mógł narzekać na nudę.

Przebieg szkolenia

Kurs Essentials to dwudniowy kurs wprowadzający do świata coachingu. Warto pamiętać, iż szkolenie nie kończy się na dwóch warsztatach stacjonarnych. Aby kurs został zaliczony do akredytacji, należy uczestniczyć w co najmniej trzech z czterech warsztatów telefonicznych. Dodatkowo, należy odbyć jedną rozmowę w charakterze klienta i jedną jako coach.

Pierwszy dzień szkolenia rozpoczyna się od przedstawienia swojej osoby oraz oczekiwań względem kursu. Po krótkiej rozgrzewce rozpoczynamy naszą przygodę z coachingiem. Zasady coachingu, to część poświęcona etyce pracy coacha. Niektóre z poruszanych zagadnień to między innymi zaufanie do klienta, budowanie relacji, czy podstawowe pojęcia używane w coachingu. W tej części dowiadujemy się czym jest coaching oraz co odróżnia coaching od innych zawodów, takich jak konsultant czy mentor. Umiejętności coachingowe, to etap szkolenia poświęcony na omówienie podstawowych umiejętności coacha, takich jak zadawanie pytań, słuchanie, odzwierciedlanie rzeczywistości, czy też umiejętność wspierania.

Podczas drugiego dania szkolenia mamy możliwość dalszego odkrywania coachignu. W tym dniu znaczenie więcej czasu poświęcamy na praktyczną umiejętność prowadzenia rozmowy coachingowej. Jednym z najważniejszych elementów tego kursu jest poznanie struktury rozmowy coachingowej. Sesja, bo tak często mówimy o spotkaniu z klientem, podzielona jest na trzy główne etapy. Dążenie to nic innego jak określanie celu, naszego pragnienia, czy też problemu, który chcemy rozwiązać. Praca z rzeczywistością, ma na celu określenie naszej aktualnej sytuacji, gdzie jestem, co mam, czego mi potrzeba, to tylko kilka kwestii związanych z tym etapem. Planowanie jest zamykającą częścią całej rozmowy. Na tym etapie szukamy rozwiązania, rozważamy nasze opcje, aby móc zaplanować następne działania.

Warto podkreślić, iż celem tego szkolenia jest nauczenie się prowadzenia pojedynczej rozmowy coachingowej, a nie całego procesu. Innymi słowy, uczymy się przeprowadzać proste rozmowy w kontekście konkretnego zagadnienia. Proces coachingu można oczywiście poznać na kolejnym poziomie szkolenia, jakim jest CoachWise Advanced.

Podsumowanie

Jeśli odniosłeś wrażenie, że nauka cochingu jest czymś bardzo prostym, to nie ma nic bardziej mylnego. Coaching to praca z ludźmi i na ludziach, a to wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Aby skutecznie prowadzić sesje coachingowe należy być bardzo dobrze przygotowanym i nie można się tego nauczyć podczas krótkiego szkolenia. Celem tego kursu nie jest wyposażenie cię we wszystkie niezbędne narzędzia do prowadzenia coachingu, a jedynie wprowadzenie cię w ten świat oraz nauczenie cię, jak przeprowadzić pojedynczą rozmowę np. ze swoim pracownikiem. Coaching można stosować w różnych elementach naszego życia. Złożona struktura prowadzenia rozmowy może przyczynić się do rozwiązania konfliktu lub przybliży do osiągniecia celu.

Szkolenie samo w sobie jest bardzo ciekawym przeżyciem. Dowiedziałem się o sobie kilku nowych rzeczy. Po raz pierwszy publicznie opowiedziałem swoją historię, o tym jak zmieniłem swoja prążkę w sukces. Jeśli masz ochotę przeczytać o mojej historii to kliknij tutaj. Po dwóch dniach szkolenia wiem, że aby zostać profesjonalnym coachem trzeba się sporo nauczyć. Mój głód wiedzy w zakresie coachingu nie został jeszcze zaspokojony, dlatego już we wrześniu możecie spodziewać się następnej recenzji szkolenia. Jestem zadowolony i pod ogromnym wrażeniem CoachWise, a w szczególności jestem pełen podziwu dla trenerów jakich miałem okazję poznać.

Chciałbym zaznaczyć, iż powyższa ocena jest jedynie moją subiektywną opinia na temat tego kursu. Miałeś okazje uczestniczyć w tym lub podobnym szkoleniu? A może masz pytania związane z tym kursem? Podziel się ze mną twoimi spostrzeżeniami na ten temat w komentarzu.