Jak wynika z ostatnich badań GUS, po raz pierwszy w historii większość badanych ankietowanych twierdzi, że oszczędza pieniądze! Co raz większym problemem jest bezpieczny i korzystny sposób inwestowania pieniędzy, ale o tym będę pisał w kolejnym wpisie. Jeśli nie jesteś w stanie oszczędzać pieniędzy lub chciałbyś zwiększyć ilość swoich oszczędności to zapraszam cię do zapoznania się z tym wpisem.
Dlaczego trzeba oszczędzać pieniądze?
Powodów, dla których należy oszczędzać pieniądze jest naprawdę wiele. Do mnie szczególnie przemawiają argumenty przedstawione poniżej. Przede wszystkim każda zmarnowana złotówka to złotówka mniej, którą można przeznaczyć na inwestycje. Dziś koniunktura konsumencka jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Stać nas na coraz więcej, a więc więcej też kupujemy dóbr luksusowych. Wato jest mieć świadomość, iż nie zawsze tak będzie, a oszczędności będą nam szczególnie pomocne w trudniejszych czasach. Pytanie jakie należy zadać w kontekście kryzysu, to nie czy kryzys nadejdzie, bo to akurat jest pewne, tylko kiedy nadejdzie?
Bardzo często zauważam u ludzi następujące podejście do finansów: Nasz budżet domowy to np. 10 tysięcy złotych miesięcznie, więc po uwzględnieniu wydatków stać nas na kredyt z miesięczną ratą w wysokości 2 tysięcy (lub więcej). A co, jeśli jedna osoba straci pracę i spowoduje to zmniejszenie budżetu do zaledwie 5 tysięcy, wtedy może okazać się, że nasz budżet jest za mały na pokrycie bieżących wydatków oraz raty. Ryzyko jest jeszcze większe, gdy, osoby z tego samego gospodarstwa domowego pracują w tej samej firmie lub w tym samym sektorze.
Należy wziąć pod uwagę inne czynniki wpływające na naszą zdolność do pracy. Nasz budżet może zostać poważnie nadszarpnięty, gdy nie jesteśmy w stanie wykonywać naszej pracy, na przykład z powodów zdrowotnych. Jeśli będziemy niezdolni do pracy przez mniej niż rok, to nasze zarobki w większości przypadków zmniejszą się o 20% (pracując na etacie). Jeśli nie będziemy w stanie wrócić do pracy przez ponad rok, wtedy wysokość naszych świadczeń może skurczyć się jeszcze bardziej. Prowadząc działalność gospodarczą, bardzo często staramy się płacić jak najmniejsze składki ZUS. Niestety niskie składki ZUS, to niskie świadczenia, gdy nie jesteśmy zdolni do pracy. Oczywiście nie możemy spodziewać się najgorszego, ale warto jest być przygotowanym na różne sytuacje życiowe.
Jak zabezpieczyć się na niespodziewane?
W jednym z następnych wpisów zajmę się analizowaniem różnych instrumentów finansowych mających na celu zabezpieczenie naszej przyszłości oraz przyszłości naszych bliskich. Przyjrzymy się takim produktom jak ubezpieczenia na życie czy renty kapitałowe. Pamiętaj, że masz możliwość zapisania się do newslettera, abym mógł powiadomić cię o nowych wpisach. Jeśli nie jesteś w stanie przeżyć przynajmniej sześciu miesięcy z oszczędności, to bardzo gorąco zachęcam cię do zbudowania poduszki bezpieczeństwa, która pomoże przetrwać kryzys.
Gdzie znikają pieniądze?
Oszczędzanie najlepiej rozpocząć od prostego ćwiczenia. Jeśli nigdy nie sprawdzałeś, gdzie rozchodzą się twoje pieniądze, to wyniki tego zadania mogą cię bardzo zaskoczyć. Nawet jeśli wydaje ci się, że wiesz, gdzie wydajesz swoje pieniądze to i tak zachęcam cię do jego wykonania. To ćwiczenie pomoże ci wskazać, gdzie wydajesz pieniądze, a tym samy określić, które z wydatków możesz wyeliminować lub ograniczyć. Niezależnie od stopnia swojej świadomości finansowej, większość ludzi będzie zaskoczona wynikami.
Przypomina mi się rozmowa z jednym z moich kolegów, który zapewniał mnie, że jest bardzo świadomy swoich wszystkich wydatków. Zapytałem go czy zdaje sobie sprawę, że wydaje na kawę rocznie prawie 3 000 złotych. Oczywiście powiedział, że to nie możliwe. Jednak codziennie (a czasem częściej) kupuje kawę za 12 złotych.
12 x 5 dni x 4 tygodnie x 12 miesięcy daje nam 2880 złotych, rachunek jest prosty. Stosunkowo mało osób przelicza drobne codzienne wydatki w skali roku. 12 złotych dziennie nie brzmi tak strasznie, jak 2880 złotych rocznie. A ile takich przykładów możesz znaleźć w swoim budżecie?
Przez minimum tydzień spisuj w formie papierowej lub elektronicznej wszystkie swoje wydatki. Bardzo istotnym elementem tego zadania jest spisywanie WSZYSTKICH wydatków, nawet tych najmniejszych. Następnie dla ułatwienia analizy, każda pozycja z naszej listy musi być odpowiednio skategoryzowana. Ja w swoim ćwiczeniu uwzględniłem takie kategorie jak: jedzenie, rozrywka rachunki, transport i zdrowie. Dodatkowo możesz uwzględnić dodatkowe kategorie takie jak: rozwój osobisty, czy hobby. Następnym krokiem jest przeanalizowanie każdej kategorii. Jeśli jest to konieczne dla lepszego zrozumienia naszych wydatków, kategorie główne można rozbić na mniejsze. Przykładem może być jedzenie, tą kategorie możemy rozłożyć na: zakupy, jedzenie na mieście oraz jedzenie na wynos.
Jeśli najwięcej przeznaczmy na jedzenie na wynos, to warto się zastanowić nad gotowaniem w domu, które może okazać się dla nas tańsze.
W większości przypadków na każdej liście pojawi się przynajmniej jeden wydatek, który będzie można wyeliminować. W moim przypadku był to abonament na nieograniczone oglądanie filmów w jednej z popularnych sieci kin. Co prawda uwielbiam oglądać filmy w kinie, ale z uwagi na brak czasu korzystałem z tej usługi bardzo sporadycznie. Znacznie taniej było zlikwidować ten abonament na rzecz jednorazowych biletów wstępu. W tym kroku najistotniejsze jest zidentyfikowanie wszystkich zbędnych wydatków oraz tych, które możemy ograniczyć.
Co warto uwzględnić w budżecie?
Jeśli na naszej liście brak jest wydatków na zdrowie, rozwój osobisty czy relaks to jest to dość niepokojące. Pracując ciężko każdego dnia pozbywamy się sporej dawki energii. Dla lepszej efektywności warto jest przeznaczyć część swoich wydatków na siebie. Zwiększy to nie tylko poziom endorfin w naszym organizmie, ale też zmotywuje nas to do zwiększonego wysiłku. Być może twoja kondycja finansowa wymaga poprawy i nie możesz przeznaczać dużych kwot na rozrywkę, ale wato jest się wynagradzać rzeczami małymi, takimi jak deser w ulubionej kawiarni lub smaczny posiłek z przyjaciółmi. Jeśli twoja sytuacja wydaje cię się beznadziejna to zachęcam cię do przeczytania wpisu o tym Jak wykorzystałem swoją porażkę?
Gdy w naszym budżecie pojawiają się dodatkowe pieniądze to warto jest mieć przygotowany plan na ich zagospodarowanie, coś w rodzaju „mechanizmu działania.” Mój patent na dodatkowe wpływy to przeznaczenie 10% procent na dodatkowe wydatki charytatywne, 30% na inwestycje wysokiego ryzyka, 30% średniego ryzyka a pozostałe 30% na przyjemności.
Jak zbudować swój budżet?
Podczas kiedy nasz budżet będzie właściwie zbilansowany to możemy przejść do alokacji naszych dochodów. Dodatkowo należy uwzględnić wydatki niezaplanowane, ja zakładam, że jest to 5% wszystkich przychodów. Jeśli w danym miesiącu nie pojawiają się tego typu wydatki to niewykorzystaną kwotę możemy przeznaczyć na dodatkową inwestycję lub przyjemność. Aby skutecznie i systematycznie oszczędzać pieniądze należy pamiętać, aby w pierwszej kolejności płacić sobie. Innymi słowy, na początku każdego miesiąca w pierwszej kolejności przelewamy pieniądze na osobne konto, które wykorzystujemy do pomnażania naszego kapitału, a nie na bieżące wydatki. Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego sposobu zarzadzania pieniędzmi, to pierwsze miesiące mogą być dość trudne, ale po kliku miesiącach będziesz zaskoczony, ile udało ci się zaoszczędzić, wprowadzając kilka zmian do zarządzania swoim budżetem. Jeśli nie masz pomysłu na inwestycje to zapraszam cię do sekcji FINANSE, w której dzielę się moimi sposobami na lokowanie kapitału.
Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla ciebie pomocny. Jeśli chciałbyś pomóc mi w prowadzeniu tego bloga lub chcesz podzielić się swoją radą na oszczędzanie pieniędzy to zostaw mi proszę swój komentarz.