Most Viewed

Kategorie

Czym jest coaching?

W ostatnich latach słowo coaching bardzo często pojawia się w kontekście rozwoju osobistego, ale czym tak naprawdę zajmuje się coach? Czy ten zawód jest tylko przejściową modą, czy też czasy, w których żyjemy wymusiły konieczność korzystania z usług trenera rozwoju osobistego. Dziś postaram się odpowiedzieć na kluczowe pytania związane z tym nowym zawodem.

Słowo coaching w języku angielskim oznacza korepetycje, trenowanie. W Internecie bardzo ciężko jest znaleźć definicje trenera rozwoju osobistego, a zawód ten nie jest w żaden sposób prawnie regulowany. Coaching ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, jak większość narzędzi rozwoju osobistego. Zaobserwowano, iż trenerzy różnych sportów bardzo skutecznie motywują swoich zawodników do osiągania lepszych wyników, zarówno w sportach indywidualnych jak i grupowych. Z czasem metody stosowane w sporcie przeniesiono do różnych dziedzin życia. Wraz z ewolucją coachingu powstaje coraz więcej jego odmian. Poniżej możesz znaleźć najpopularniejsze rodzaje coachingu w kontekście rozwoju osobistego.

  • Coaching biznesowy
  • Coaching kariery
  • Coachingi branżowe
  • Coaching grupowy
  • Coaching życiowy

Kim jest coach?

W zależności od obszaru w jakim pracuje dany coach, cechy jakie powinien posiadać będą się od siebie nieco różnić. Umiejętności aktywnego słuchania, doświadczenie w danej dziedzinie oraz merytoryczna wiedza, to tylko niektóre z cech ułatwiających efektywną pracę trenera. Osoba, która chce rozwijać się w tym kierunku powinna być otwarta na ludzi, posiadać szereg umiejętności miękkich, takich jak łatwość w nawiązywaniu kontaktów, czy inteligencja emocjonalna. Coach musi nieustannie rozwijać swoje umiejętności i korzystać z różnych dziedzin nauki, takich jak psychologia, socjologia czy behawiorystka.

Dla pełnego zrozumienia tego nowego zawodu, dobrze jest zrozumieć kim coach nie jest. Trener rozwoju nie jest mówcą motywacyjnym posługującym się wyuczonymi sloganami w stylu „możesz wszystko”.  Trener rozwoju nie jest terapeutą. Sesje coachingowe czasem mogą przybierać formy zbliżone do terapii, ale celem coachingu nie jest terapia, lecz potrzeba poprawienia swoich osiągnieć w danym obszarze. Oczywiście, zdążają się trenerzy posiadający kwalifikacje do takich rozmów, choć prawdopodobnie są one w mniejszości. Jeśli obawiasz się o swój psychiczny stan zdrowia, skontaktuj się z lekarzem specjalizującym się w takich zaburzeniach, w celu specjalistycznej diagnozy.

Kto może zostać coachem?

W pierwszej kolejności należy zadać sobie kilka pytań. Dlaczego chcę zostać coachem? Jakie umiejętności muszę posiadać? Czy wiem na czym polega ta praca? Jeśli chcesz zostać coachem i marzy ci się szybka i lukratywna kariera, to nie jest to zawód dla ciebie. Większość coachów pracuje pod swoim nazwiskiem. Wyrobienie sobie swojej własnej marki wymaga znacznego nakładu finansowego, determinacji, a przede wszystkim czasu. Należy pamiętać, iż jest to praca z ludźmi i nie ma tu miejsca na eksperymenty. Dlatego coach musi być odpowiednio przygotowany do swojej pracy.

Jak przygotować się do pracy coacha?

Na polskim rynku dostępnych jest wiele różnych szkoleń dla trenerów rozwoju osobistego, ale brak jest rzetelnych ocen tych kursów. ICF (International Coach Federation) jest jedną z największych organizacji promujących coaching. Przy wyborze kursu warto jest zwrócić uwagę czy dany kurs posiada akredytację ICF. Prawdopodobnie taki kurs będzie droższy, ale mamy większe prawdopodobieństwo na znalezienie wartościowego szkolenia. W najbliższych miesiącach będę pracował nad oceną najpopularniejszych szkoleń dedykowanych rozwojowi osobistemu. W pierszej kolejności przetestuje kursy dostarczane przez CoachWise.

CoachWise Essentials, jest pierwszym kursem, który należy ukończyć, niezbędny do pierwszego poziomu akredytacji ICF ACC, jeśli zdecydujemy się na zdobywanie takich kwalifikacji z CoachWise.

Szkolenie dedykowane jest dla menadżerów, konsultantów, coachów lub osób interesujących się rozwojem osobistym. Celem kursu jest wprowadzenie do fundamentalnych umiejętności i narzędzi coachingowych, wzbogacających wachlarz umiejętności miękkich. Szkolenie przygotowuje do profesjonalnego prowadzenia pojedynczych rozmów rozwojowych. CoachWise Essentials podzielony jest na trzy moduły: szkolenie stacjonarne, warsztaty zdalne oraz monitorowana praktyka (praca w parze z osobą z programu). W połowie czerwca mam zamiar dodać wpis oceniający CoachWise Essentials.

Czy warto jest skorzystać z pomocy coacha? 

Czy warto korzystać z pomocy coacha? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć indywidualnie, ponieważ każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. W dzisiejszych czasach mamy coraz większy problem z identyfikacją autorytetów. Coraz ciężej o dobrego przyjaciela, który wspomoże nas dobrą radą. Media społecznościowe, które w teorii mają ułatwiać nam kontakty między ludzkie powodują, iż czujemy się coraz bardziej osamotnieni ze swoimi problemami.

Moim zdaniem ten stan rzeczy bardzo sprzyja popularyzacji coachingu, ponieważ coraz trudniej radzimy sobie z naszymi problemami. Coraz częściej ludzie zadają sobie pytania związane z kierunkiem rozwoju osobistego. Sesje coachingowe mogą nam pomóc w określeniu życiowych priorytetów, jeśli trafimy na wykfalifikowanego coacha. Jeśli masz problem z określeniem celu głównego lub masz uczucie, że nie jesteś we właściwym miejscu w swoim życiu, możesz rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego coacha.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat określania życiowych celów to zachęcam cię do zapoznania się z artykułem Co chcesz osiągnąć, który znajdziesz tutaj. Czekam w komentarzu na wasze opinie na temat coachingu.